Přihlášení

Tramvaj Škoda 19T bude jezdit ve Wroclawi

04. 04. 2011

TRAMVAJ ŠKODA 19T BUDE JEZDIT VE WROCŁAWI.

Této slavnostní události se zúčastnil náměstek primátora Wrocławi Jarosław Obremski, náměstek primátora Plzně Petr Rund, generální ředitel ŠKODA TRANSPORTATION Josef Bernard a generální ředitel Škoda Polska Wojciech Grzonka. Prezentováno bylo první obousměrné vozidlo 31 kusové série tramvají 19 T, které je předmětem smlouvy mezi Dopravním podnikem MPK Wrocław a ŠKODA TRANSPORTATION. Kontrakt byl podepsaný v roce 2009 ve Wrocłavi ve finančním objemu cca 2 miliard Kč. Součástí prezentace byla i jízda na zkušební trati, kde prvním řidičem byl právě wrocłavský náměstek Obremski. Nové tramvaje budou provozovány v rámci wrocłavského systému „Tramvaj Plus". Tento projekt řeší spojení nového stadionu, na kterém se budou v roce 2012 odehrávat fotbalové zápasy mistrovství Evropy, se vzdálenými okrajovými částmi města.

Základní parametry vozidla ŠKODA 19 T
Délka (přes nárazníky): ............ 30,25 m
Šířka: ........................................ 2,46 m
Výška: ....................................... 3,40 m
Počet článků:......................................5
Počet hnacích podvozků: ....................2
Počet běžných podvozků: ....................1
Nízkopodlažnost: .........................65 %
Kapacita:............51 sedících cestujících
........................201 stojících cestujících
............při obsaditelnosti 6,66 cest./m2
Maximální rychlost: .................70 km/h
Trakční výkon: ........................ 4x 95 kW

Dopravní podnik MPK Wrocław je firmou, která již 65 let (od 1997 r. jako MPK) zajišťuje kompletní služby městské hromadné dopravy ve Wrocłavi. Provozuje 401 tramvají (z toho 17 tramvají ŠKODA 16T) ze 4 vozoven a 359 autobusů. Ročně najezdí 42 600 000 vozokilometrů (z toho 20 600 000 tramvaje) a realizuje 165 000 000 převozů pasažérů. Jedná se o významného a odpovědného zaměstnavatele ve Wrocłavi, který zaměstnává přes 2400 pracovníků. Tramvaje jsou ve Wrocłavi provozovány od roku 1877 a jsou páteřním systémem veřejné dopravy ve městě a zároveň tváří města.

ŠKODA TRANSPORTATION je významný evropský dodavatel kolejové techniky, který navázal na výrobu tramvají z 20. let a od roku 1996 kromě elektrických lokomotiv vyrábí i tramvaje, vozy metra a elektrické jednotky. Tramvaje se značkou ŠKODA úspěšně slouží v městské dopravě v celkovém počtu 161 vozidel v 11 městech Polska, České republiky, Itálie, USA. Firma má zároveň podepsané kontrakty na dodávku 318 vozidel s opcí na dalších 97 vozidel, která se budou dodávat až do roku 2017. V tomto roce přibude mezi města, kde pasažéři mají možnost využívat služeb tramvají se symbolem ŠKODA, i lotyšská Riga.

Skupina ŠKODA úzce spolupracuje s polskými firmami, ať již jako odběratel komponentů pro vozidla – a to nejen pro Wrocław, ale hlavně v oblasti společných dodávek trolejbusů s firmou Solaris. Stovka trolejbusů na bázi karosérie Solaris s pohonem ŠKODA byla již dodána do ČR, Bulharska, Portugalska a Švédska. V příštím roce bude vyexpedováno 15 trolejbusů s pohonem ŠKODA (s opcí na další 15) do polského Lublinu.

S ohledem na významnou úlohu polského trhu v strategii Skupiny ŠKODA TRANSPORTATION byla v lednu 2010 v Polsku založena nová dceřiná společnost ŠKODA POLSKA, která na polském trhu reprezentuje zájmy celého holdingu ŠKODA. Kromě dodávek tramvají do Wrocławi a trolejbusů bude příští rok dodáno 100 trakčních motorů pro nové tramvaje
do Krakova. Nyní ŠKODA bojuje o zakázku na dodávku 35 šestivozových souprav metra do Varšavy, finanční objem této zakázky
přesahuje 6 miliard Kč.


Návrat
© 2006-2010 ACRI - Asociace podniků železničního průmyslu. Všechna práva vyhrazena.