English

Novinky z průmyslu

Koncern ZKL zvítězil na MSV v soutěži o Zlatou medaili

Brněnský strojírenský koncern ZKL, který se zabývá výrobou ložisek, zvítězil na Mezinárodním strojírenském veletrhu v soutěži o Zlatou medaili. Ocenění v kategorii inovací komponent ve strojírenství obdržel za své asymetrické soudečkové ložisko pro použití v převodovce domíchávače betonu. Ocenění převzal na slavnostním galavečeru z rukou zástupců české vlády a Svazu průmyslu a dopravy ČR generální ředitel koncernu Jiří Prášil.

„Je to pro nás velký úspěch a potvrzení, že inovace v ZKL jdou správným směrem. Zároveň věříme, že nám toto ocenění může pomoci k dalším obchodním příležitostem, a to nejen u tohoto ložiska,“ uvedl Jiří Prášil.

Vítězné asymetrické soudečkové ložisko s kazetovou klecí společnosti ZKL vyniká především speciální konstrukcí. Ta umožňuje jeho využití zejména v převodovce domíchávače betonu či v hlavním rotoru větrné elektrárny. Dalšími přednostmi jsou zvýšená naklopitelnost, axiální únosnost a schopnost pracovat při nízkých otáčkách bez prokluzování. Nová konstrukce ložiska zároveň prodlužuje jeho životnost oproti stávajícím řešením až o 80 procent. I proto se koncern ZKL rozhodl toto řešení patentově chránit.

Koncern ZKL je významným tuzemským exportérem, své výrobky vyváží do více než 70 zemí světa. Jedním z největších trhů je pro něj právě Indie. V poslední době zde své aktivity rozšířil i do oblasti železniční dopravy, kam začíná dodávat svá speciální ložiska. Hlavní část produkce ZKL se zaměřuje na těžké strojírenství, proto na veletrhu nechybí zastoupení soudečkových, axiálních soudečkových a těsněných soudečkových ložisek, která jsou pro tato odvětví typická.

Nahoru