English

Český železniční průmysl na veletrhu v tureckém Izmiru

Turecký Izmir přivítal v polovině dubna již 8. ročník mezinárodního železničního veletrhu EURASIA Rail 2019. Zúčastnilo se ho přibližně 200 firem z 25 zemí celého světa a zhruba 11 500 návštěvníků. Jako tradičně nechyběly ani firmy českého železničního průmyslu, společnou expozici o velikosti 120 m² připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Asociací podniků českého železničního průmyslu (ACRI). Cílem této spolupráce bylo navázat na úspěšnou prezentaci českých podniků v předchozích letech a pokračovat v nově obnovených obchodních vazbách.

Celkem se v českém pavilonu v hale B511 představilo 10 firem z oblasti železničního průmyslu: ACER VOLTAGE s.r.o., AMiT, s.r.o., DAKO-CZ, a.s., IG Watteeuw ČR s.r.o., MSV elektronika s.r.o., Pars Komponenty s.r.o., PROFILY, s.r.o., SVÚM a.s., T-CZ, a.s. a Výzkumný a zkušební ústav Plzeň s.r.o., dále Ministerstvo průmyslu a obchodu a ACRI. Českou expozici v rámci Opening ceremony otevřel pan velvyslanec Mgr. Pavel Kafka společně s honorárním konzulem panem Sabri Etem Ozsoy.

Mezi českými vystavovateli nechyběla například společnost Pars Komponenty s.r.o., přední český výrobce komponentů pro dopravní prostředky hromadné dopravy. „Na výstavu v Izmiru jsme přijeli naslouchat a pozorovat požadavky tamního trhu. Zároveň společnost prezentovala předsuvný dveřní systém s elektrickým mechanismem pro tramvaje a metro, který patří do skupiny strategických produktů s neustálou inovací. Návštěvníků nebylo zdaleka tolik, jako tomu bývalo v Istanbulu, nicméně turečtí zákazníci projevili zájem o navázání spolupráce, což dokazují první poptávky ihned po skončení veletrhu. Turecko je strategickým cílem společnosti, na kterém však nespěcháme a prozatím se učíme,“ uvedl Ing. Cyril Golembievský, obchodní ředitel společnosti Pars Komponenty s.r.o.

Společnost SVÚM a.s.  na tureckém trhu působí již několik let, předseda představenstva Mgr. Ivo Hain informoval, že Turecko je pro tuto firmu již několik let velmi důležitý a zajímavý trh.  „V současné době se daří nacházet nové partnery právě díky účastem na veletrzích Euro Asia. Rádi bychom si udrželi stabilní pozici v regionu, protože zde vidíme velký potenciál. Průmysl v Turecku se neustále rozvíjí a my bychom rádi u toho asistovali. Na veletrhu jsme získali několik dalších zajímavých kontaktů, které budeme dále rozvíjet a předpokládáme, že nám pomohou posílit naši pozici v Turecku,“ prohlásil.

„Veletrhu Euro Asia Rail se zúčastňujeme opakovaně. Pokaždé zde nacházíme nové kontakty, které se daří přetransformovat do obchodních zakázek v oblasti pevnostního testování komponent kolejových vozidel. Byl jsem příjemně překvapen kompaktností vystavovací plochy, pompézností exhibičního stánku i množstvím samotných vystavovatelů. Z nich si opět odvážím jak nové kontakty, tak i potenciální zákazníky. Počet návštěvníků se mi však jevil menší než při pořádání stejné akce v Istanbulu, a tak budu zvědavý, zda se v budoucnosti veletrh nepřemístí zpět do největšího tureckého města,“ doplnil zástupce Výzkumného a zkušebního ústavu Plzeň Ing. Jan Chovan.

Nahoru