English

Novinky z průmyslu

Švestková dráha zahajuje sezonu, od prosince bude jezdit denně

Švestková dráha v Ústeckém kraji se připravuje na svou třetí turistickou sezonu. Začne na mosteckém nádraží v sobotu v 8:30 odjezdem mimořádného parního vlaku s bufetovými a čtyřmi historickými vozy. Trať provozuje společnost AŽD Praha, která se tak bude připravovat na zahájení pravidelného provozu každodenní linky vlaků mezi Mostem, Lovosicemi a Litoměřicemi. Na provozování spoje má AŽD podepsanou smlouvu s Ústeckým krajem na deset let od prosince 2019.

„Každodenní provoz vlaků se totiž vrátí na tuto regionální trať po 12 letech a společnost AŽD Praha chce dokázat, že lokálky jsou důležitou součástí české železniční sítě," řekl generální ředitel AŽD Praha Zdeněk Chrdle.

Společnost AŽD Praha koupila Švestkovou dráhu v roce 2016 a jejím podnikatelským záměrem bylo podle ředitele vytvořit z trati zkušební polygon, kde by se testovaly již existující i nové technologie. Každodenní dopravu sem chce proto AŽD vrátit v parametrech moderní regionální dopravy. „Na Švestkové dráze najdete stejné technologie, jaké instalujeme na hlavních koridorových tratích. Dokonce se na Švestkové dráze bude místy jezdit rychlostí až 100 km/h," uvedl Chrdle.

Každodenní provoz na Švestkové dráze skončil v roce 2007 kvůli malému zájmu cestujících a pomalé jízdě. Od prosince mají dopravu na trati zajišťovat modernizované nízkopodlažní motorové vlaky RegioSprinter. Vlaky pojedou z Mostu do Lovosic každé dvě hodiny, mezi Třebívlicemi a Litoměřicemi pak bude provoz posílen na hodinový interval.

Ve vlacích bude platit tarif Dopravy Ústeckého kraje, kde jsou pro každého cestujícího na území kraje možné přestupy s jedinou jízdenkou mezi všemi vlaky, autobusy a téměř všemi prostředky MHD.

Nahoru