English

Novinky z průmyslu

Tendr Českých drah na dodávku 50 elektrických vlaků může pokračovat

Výběrové řízení na dodávku až 50 elektrických vlaků, které loni vyhlásily České dráhy, bylo v pořádku. Potvrdil to předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj. Rozhodnutí je pravomocné, a ČD tak mohou uzavřít smlouvu s případným vybraným uchazečem.

Výběrové řízení na rámcovou smlouvu na elektrické vlaky v hodnotě přes šest miliard korun napadl u úřadu jeden z největších výrobců kolejových vozidel, společnost Alstom Transport Deutschland. Žádal přezkoumání zadávacích podmínek tendru. Námitky Alstomu odmítl ÚOHS už v září v rozhodnutí prvního stupně, předseda teď jeho rozhodnutí potvrdil.

„Navrhovatel je povinen konkretizovat důvody, pro které je přesvědčen, že je napadený úkon či postup zadavatele nezákonný. Prosté označení nezákonného úkonu, bez specifikace toho, v čem tvrzená nezákonnost spočívá, ve svém důsledku neumožňuje řádný přezkum," uvedl Rafaj.

Obě rozhodnutí úřadu jsou již pravomocná, České dráhy tak mohou s vybraným uchazečem uzavřít smlouvu, jakmile výběrové řízení skončí. Současně s rozhodnutím prvního stupně totiž ÚOHS vydal předběžné opatření, které uzavření smlouvy zakazovalo do doby, než bude rozhodnutí pravomocné. „Jsme rádi, že ÚOHS dal zapravdu nám. Nabídky od účastníků jsme již obdrželi a další standardní kroky v rámci veřejné zakázky se aktuálně dějí," řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Nahoru