English

Novinky z průmyslu

InnoTrans je i nadále motorem železničního odvětví

Železnice je nyní v módě – to potvrzuje úspěšná bilance veletrhu InnoTrans 2018. Po čtyřech veletržních dnech zavřel hlavní veletrh pro dopravní techniku 21. září své brány a maximálně spokojení vystavovatelé i odborné publikum opustili veletržní plochu. Na zcela zaplněné ploše veletrhu v Berlíně prezentovalo kompletní paletu produktů a služeb mobilní branže celkem 3 062 vystavovatelů z 61 zemí. Celková bilance: více než 400 inovací, 155 celosvětových premiér a 155 vozidel. K nejzajímavějším tématům veletrhu patřily alternativní pohony a vlaky poháněné trakčními bateriemi.

Do hlavního města přijelo 161 157 mezinárodních hostů veletrhu, aby se zde během dnů určených pro odborné publikum informovali o rozsáhlé letošní nabídce. 153 421 z toho byli odborníci z celkem 149 zemí. Dny pro veřejnost přilákaly na železniční tratě i volnou plochu mimo pavilóny veletrhu InnoTrans dalších 12 tisíc soukromých návštěvníků.

Mezinárodní rozsah: InnoTrans spojuje trhy

Veletrh InnoTrans opět dokázal své prvenství obhájit a dostál své pověsti mezinárodního hotspotu a ekonomického motoru odvětví. Rafael Santana, prezident a CEO společnosti GE Transportation, oznámil například uzavření smlouvy s kazašskou železnicí Kazakhstan Temir Zholy (KTZ), která objednala 300 posunovacích lokomotiv. Společnosti Siemens Mobility a Deutsche Bahn chtějí spolupracovat při realizaci nových nápadů pro cestování železničními drahami. Odpovídající dohodu podepsala na veletrhu InnoTrans 2018 za společnost Siemens Sabrina Soussan, CEO společnosti Siemens Mobility, Sabina Jeschke, předsedkyně představenstva zodpovědná za digitalizaci a techniku a Dr. Jörg Sandvoß, předseda představenstva společnosti DB Regio AG.

Úzce spolupracovat chtějí v oblasti kolejové městské dopravy i německý a čínský železniční průmysl. Prezident Sdružení německých dopravních podniků (Verband der Bahnindustrie in Deutschland VDB), Volker Schenk a Executive Vice President Čínské asociace metra (China Association of Metros) Zhou Xiaogin, podepsali na veletržní ploše „Memorandum o plánované čínsko-německé kooperaci v městské kolejové dopravě“, která obsahuje společnou kooperaci při plánování, výstavbě, konstrukci a standardizaci kolejových dopravních prostředků v oblasti metropolí.

Pozitivní výsledky zajišťují dobrou náladu vystavovatelů

Podle výsledků reprezentativní ankety udělují vystavovatelé i odborné publikum veletrhu InnoTrans celkově pozitivní vysvědčení. Celkem 90 procent odborného publika jsou s obchodním výsledkem své návštěvy veletrhu velmi spokojení a návštěvu veletrhu by doporučili. Každý druhý odborný návštěvník uvedl, že ve své společnosti zastává vedoucí funkci. 56,4 procent odborného publika přijelo ze zahraničí, obzvlášť velký zájem o veletrh měli odborní návštěvníci z oblasti jižní, východní a centrální Asie. Zhruba každý pátý zahraniční návštěvník pocházel z této oblasti.

Devět z deseti vystavovatelů očekávají pozitivní následující obchod související s účastí na veletrhu v pozici vystavovatele a chtějí se zúčastnit i následujícího veletrhu InnoTrans. Ochota veletrh doporučit dosáhla ze strany vystavovatelů více než 90 procent. S informacemi odborných návštěvníků veletrhu koresponduje i vysoký počet vystavovateli oznámených obchodních transakcí.

Větší komfort pro cestující, více inovací pro odvětví

Mnoho vystavovatelů využívá kolejové i volné prostranství veletrhu InnoTrans jako jeviště s velkým prezentačním potenciálem pro svoje celosvětové premiéry. Velkou pozornost získala nová berlínská S-Bahn konstrukční řady 484, jejíž provoz je plánovaný od roku 2021. Výrobcem vozidel je konsorcium společností Siemens a Stadler. S-Bahn přesvědčila svou klimatizací, moderním informačním systémem pro cestující a více místem pro dětské kočárky a kola. Dalším oblíbencem publika byl Ideenzug (vlak nápadů) společnosti DB Regio. Kromě oblasti pro fitness, části věnovanou Powermapping a otočným panoramatickým sedadlům nabízí tento model v poměru 1:1 i dětský koutek.

První den veletrhu proběhlo symbolické předání klíčů od prvního Unimog nové generace s dvojitou kabinou a přestavbou na 2cestné vozidlo společnosti Magdeburger Verkehrsbetriebe GmbH & Co. KG (MVB). Společnost Voith und Liebherr představila „Voith Rail Engine“ - svoji novinku na poli motorů pro železniční průmysl. Motor s velkým výkonem a nízkými emisemi pro kolejová vozidla vznikl v rámci kooperace obou vedoucích technologických společností.

Bus Display předvedl autobusovou dopravu budoucnosti

Na Bus Display slavil svou premiéru nový Trollino 12 společnosti Solaris, který mimo jiné přesvedčil svým tichým a ekologickým pohonem. Celkově se Bus Display, založený v roce 2016, těšil velké oblibě. Zatímco v letní zahradě kroužilo deset elektroautobusů, diskutovali účastníci pódiové diskuze na International Bus Forum, které slavilo svou premiéru, jak daleko dospěla možnost použití elektroautobusů v městské veřejné dopravě.

InnoTrans Convention – Fórum na nejvyšší úrovni pro tvůrce

Event InnoTrans Convention, který se obrací speciálně na nejvyšší management, se pro mezinárodní vedoucí veletrh dopravní technik stává stále důležitější. Odborníci v Design Forum informovali například o možnostech sladění aktuálních trendů designu s požadavkem dlouhé životnosti. Na novém Onboard Hospitality Forum představila společnost Deutsche Bahn relaunch DB Lounges. S novým konceptem se zvýšila spokojenost zákazníků z 69 na 87 procent. V Dialog Forum se účastníci z oblasti vědy i praxe shodli, že politické a ekonomické předpoklady pro digitalizaci nákladní železniční dopravy jsou momentálně výjimečně dobré.

HackTrain Hackathon ukázal inovační potenciál celého odvětví

Během čtyřdenního HackTrain Hackathon, který letos slavil svou veletržní premiéru, předvedlo celkem 80 zúčastněných vývojářů, jakou revoluci mohou znamenat řešení IT pro železniční odvětví. První cenu získal tříčlenný tým „Veggie on Rails“, který vyřešil zadání od britského NetworkRail – Jak lze lépe kontrolovat zeleň v blízkém okolí kolejnic ohroženou bouřkami? – podle výroku poroty „s velkým pochopením pro zákazníka“. Koncept ekonomicky výhodně analyzuje stávající videonahrávky a kombinuje je s údaji získanými přes GPS a růstovou klasifikací vegetačních typů. Jako ocenění získal každý člen týmu cestovní poukázku hodnotě 600 britských liber (670 Euro). Druhé místo obsadil tým „ELB - Efficiency Less Bureaucracy“ s konceptem zjednodušení vyhledávání informací pro inženýry pomocí hlasového systému. Tým „Safety_Eye“ obsadil třetí místo se svým systémem alarmu z akustických, vizuálních a nosných signálů, který ještě lépe chrání pracovníky na kolejích.

Zkouška sezení v nové S-Bahn – velký zájem během dnů pro veřejnost

O víkendu navštívilo dny pro veřejnost i přes nestálé podzimní počasí více než 12 tisíc soukromých návštěvníků, aby si prohlédli 155 vystavených vozidel na kolejových i volných plochách výstaviště. Sem patří i dvoupodlažní vysokorychlostní vlak Avelia HorizonTM od společnosti Alstom, posunovací lokomotiva s hybridním pohonem AC od společnosti CRRC Corporation Limited z Číny a čtyřnápravová lokomotiva DE 18 od společnosti Vossloh Locomotives. Zvlášť velký zájem byl o novou berlínskou S-Bahn konsorcia Siemens/Stadler. Také Ideenzug (vlak nápadů) společnosti DB Regio se těšil velké pozornosti.

Nahoru