English

Novinky z průmyslu

Nové tramvaje pro Poznaň obouvá BONATRANS

BONATRANS není „pouhým“ výrobcem dvojkolí. Dodávky vysoce inovativních výrobků podmiňuje dlouhodobý vlastní výzkum a vývoj. Dobrým příkladem jsou dodávky pro tramvaje Moderus Gamma. Nejmodernější část flotily pro polskou Poznaň dodává Modertrans v tomto a příštím roce. Jde o 50 zcela nízkopodlažních jednosměrných pětidílných tramvají. Konstrukce dvojkolí je charakteristická hned několika inovativními prvky.

Zvýšená únavová pevnost BONAXLE®, indukčně kalené nápravy, umožnila odlehčenou konstrukci. Navíc díky vysoké tvrdosti sedla nápravy prakticky eliminuje možnost zadření kotouče, během montáže či demontáže.

Pryží odpružená kola vychází z tradiční konstrukční školy BONATRANS. Kola jsou vybavena na vnějším obvodu kotouče speciálními podélnými kolíky, které zvyšují odolnost proti protočení kotouče proti obruči. Nové kolo (obruč) má průměr 610 mm. Obruč je vyrobena z materiálu P70 jejíž tvrdost je min. o 45 HB vyšší než nejtvrdší materiál podle evropských norem (ER9).

Pryží odpružené kolo váží necelých 200 kg a je určeno pro nápravové zatížení osm tun. Součásti kola je také tlumič hluku typu BONASILENCE®D, který je umístěn na vnitřní straně kola. Použití tohoto typu tlumiče může snížit hladinu valivého hluku až o 7 dB a hladina kvílivého hluku, při průjezdu obloukem, může být snížena až o 30 dB.

Značnou výhodou pryží odpružených kol BONATRANS je skutečnost, že lze montáž obručí provádět pomocí mobilního montážního zařízení. Obruče tak mohou být vyměněny bez demontáže kol z náprav.

Nahoru