English

Novinky z průmyslu

V Pardubickém kraji bude možná jezdit více dopravců

Pardubický kraj pokračuje v jednáních o výběru dopravce, který bude příštích deset let zajišťovat regionální železniční dopravu v regionu. Hejtman kraje Martin Netolický jednal společně s náměstkem hejtmana Michalem Kortyšem s představiteli společnosti LeoExpress. Předtím, než se samospráva rozhodne, jakým způsobem bude regionální železniční doprava zajištěna, je nutné vyspecifikovat si řadu konkrétních součástí nabídek dopravců, mezi které patří také České dráhy.

„LeoExpress je jedním z dopravců, kteří mají zájem zajišťovat v našem regionu železniční dopravní obslužnost v závazku veřejné služby. Proto s ním jednáme stejně, jako se zástupci Českých drah o předložené nabídce. Vzhledem k tomu, že tento dopravce nemá na regionálních tratích žádnou historii, je nutné se velmi detailně seznámit se zaslanými materiály,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

„Již jsme opakovaně avizovali, že důležitou součástí možné spolupráce s dopravci je zkvalitnění přepravních služeb včetně zajištění moderních vozidel. Cestující si na našich tratích zaslouží co nejpohodlnější cestování, k čemuž patří nejen dostatečná a logická síť spojů, ale také pohodlné sezení, klimatizované vozy, bezdrátové připojení k internetu či možnost dobít si mobilní telefon nebo počítač. Tyto služby nemají být výsadou pouze dálkových vlaků, ale patří i na regionální železnici,“ řekl hejtman Netolický s tím, že každý z dopravců plánuje docílit zkvalitnění služeb jinou cestou a jinými vozy.

Jednou z možností pří výběru dodavatele, kterou kraj prověřuje, je rozdělení regionálních tratí mezi více dopravců. „Jedná se o variantu, kterou také diskutujeme a necháváme si zpracovat právní rozbor, zda je tento postup možný. Jednotlivé funkční celky by pak mohli zajišťovat různí dopravci. Celý systém by nadále fungoval v rámci našeho systému IREDO, avšak s různými vozy. Chceme pro cestující maximální komfort a pro kraj především maximální efektivitu vynaložených prostředků. Jednání, která vedeme, posilují naši pozici a umožňují pro cestující v regionu vyjednat co nejlepší podmínky,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Michal Kortyš.

Nahoru