English

Novinky z průmyslu

České dráhy představily nabídku výjezdních a zvláštních vlaků

Zázemí a zkušenosti národního dopravce umožňují Českým drahám zajišťovat nejen dopravní obslužnost v rámci celé České republiky, ale i realizovat speciální vlaky podle přání zákazníka. Kromě řešení spojů na míru ČD nabízejí palubní catering JLV a doprovodné služby ve stanicích v ČD Lounge a saloncích.

Firemní akce, výjezdní zasedání, prezentace, teambuildingy, nebo filmování, soukromé oslavy i svatby, tedy standardní i netradiční setkání, to vše lze uspořádat ve vlaku. „Nabízíme sestavení vlaku podle přání zákazníka a jízdy po vybraných trasách.  Dokážeme vypravit vlak pro různě velkou skupinu osob a dojet co nejblíže místu dalšího návazného programu. Vlak může být sestaven z moderních nebo historických vozidel, kterými České dráhy v dostatečné míře disponují. Zákazník může vybírat i z unikátních vozidel, za všechny jmenujme Stříbrný šíp,“ upřesňuje Jiří Ješeta, obchodní ředitel Českých drah.

Motorový vůz M 260.0 vyvinula pražská lokomotivka ČKD.  Ve spolupráci s vysočanskou automobilkou PRAGA vzniklo jedinečné vozidlo, které v mnoha ohledech předběhlo svoji dobu. Především způsob provedení kostry a oplášťování skříně vozu s užitím řady hliníkových a odlehčených ocelových prvků řadí technologii výroby Stříbrného šípu až do oblasti letecké konstrukce. Designově byla velmi propracována nejen skříň vozu, ale také jeho interiér, na svou dobu neobvykle komfortní. V kůži potažených sedadlech s opěrkami hlavy se mohlo usadit až 64 pasažérů a osobitost vozu dotvářely četné chromované kovové doplňky.

Dokončený vůz byl 14. března 1939 slavnostně představen veřejnosti. Bohužel vyhlášení okupace a následná světová válka zastavila další vývoj a využití Stříbrného šípu. Motorový vůz se tak do provozu dostal po opravě a kolaudaci až v roce 1948. Skutečná kompletní oprava vozu začala v roce 2011. Podílely se na ní dceřiné firmy Českých drah:  DPOV a VÚŽ (majitel vozidla) a dokončily jí v roce 2016. Tím se začala psát nová éra unikátního vlaku.

Velmi populární jsou samozřejmě parní vlaky, nabízejí nevšední zážitek pro všechny věkové kategorie. Vlak s parní lokomotivou je možné vypravit pro jednotlivce, pro skupiny anebo jako firemní akci pro obchodní partnery. V nabídce jsou parní lokomotivy různých typů a velikostí včetně odpovídajících vlakových souprav.

Nahoru