English

České dráhy si pořídí 12 posunovacích lokomotiv od CZ LOKO

Národní dopravce České dráhy omladí a zefektivní park posunovacích lokomotiv, které zajišťují posun v železničních stanicích. Starší nespolehlivé lokomotivy s mnohem vyšší spotřebou a náklady na údržbu nahradí moderní dieselelektrické posunovací lokomotivy z produkce společnosti CZ LOKO. Lokomotivy, respektive jejich spalovací motory splňují přísné ekologické limity Evropské unie a jsou zařazeny do emisní třídy STAGE IIIB.

„Moderní posunovací lokomotivy jsou nejen ekologické a mnohem méně zatěžují okolí nádraží prachem a emisemi skleníkových plynů, ale jsou především úspornější v provozu. Jsou lehčí, mají menší spotřebu pohonných hmot, delší lhůty pro provozní údržbu a díky tomu zajistí ekonomičtější obsluhu nádraží, na kterých jsou odstavovány vlakové soupravy, než tomu je u starších lokomotiv, které nahradí,“ shrnul výhody nových strojů Miroslav Kupec, člen představenstva ČD odpovědný za techniku, servis a majetek.

„Úspěch ve veřejné soutěži, kterou národní dopravce vypsal, nás velmi těší. Potvrzuje, že vývoj této lokomotivy určené především pro posunovací službu, měl smysl a my se tím trefili do díry na trhu. Ve své výkonové kategorii jde v Evropě o absolutní špičku,“ upozornil Josef Gulyás, generální ředitel a místopředseda představenstva CZ LOKO.

Nové lokomotivy, známé také pod obchodním názvem EffiShunter 300 (řada 794), u ČD nahradí především více než dvacet let staré lokomotivy řady 714, které vznikly v polovině 90. let modernizací ještě starších lokomotiv ze 70. let minulého století. Nové lokomotivy zamíří do Bohumína, Olomouce, Hradce Králové, Plzně, Brna a do pražského železničního uzlu.

Světová premiéra byla přes třemi roky na InnoTransu

Jedná se o dvounápravovou (Bo) dieselelektrickou lokomotivu s maximální rychlostí 60 km/hod. a s výkonem spalovacího motoru CAT C13 328 kW. Hmotnost lokomotivy je 36 tun, která v kombinaci s dieselelektrickým střídavě-stejnosměrným přenosem výkonu optimálně využívá adhezi a lokomotiva tak dosahuje maximální tažné síly 124 kN. Stroje jsou také vybaveny digitálním řídicím systémem, online diagnostikou, systémem vícenásobného řízení a v neposlední řadě také skluzovou ochranou. Společnost CZ LOKO svou nejmenší lokomotivu představila ve světové premiéře na prestižním veletrhu InnoTrans Berlín před třemi lety jako produkt českého výzkumu a vývoje, kde zaujala svou koncepcí a řešením. „V rámci zkušebního provozu byla řada EffiShunter 300 schválena pro provoz v Česku a Slovensku. Schvalování v dalších zemích, a to nejen v Evropě, bude nyní následovat,“ dodal Josef Gulyás. Novou lokomotivu EffiShunter 300 si v CZ LOKO objednal také Výzkumný ústav železniční, kde prototypová lokomotiva úspěšně absolvovala ověřovací zkušební provoz, stejně jako u mnoha českých a slovenských společností vykonávajících posun především na průmyslových vlečkách. Zakázka na dodávku 12 kusů lokomotiv řady 794 byla podepsána v červnu a stroje budou dodány do února 2019.

Nahoru