English

Dalších sedm miliard korun z fondu CEF půjde většinou na železnici

Modernizace železnice Praha-Vysočany – Lysá nad Labem, splavnost vltavské vodní cesty nebo budování sítě nabíjecích stanic pro elektromobily. Celkem dalších 16 českých projektů dostalo od Evropské komise zelenou a mohou být spolufinancovány z tzv. Nástroje pro propojení Evropy (CEF – Connecting Europe Facility). Oznámila to eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulc ve slovinské Ljublani.

„Je to už třetí výzva, kterou nám Evropa schválila a můžeme tedy rozjet další dopravní projekty, na které dostaneme v přepočtu přes sedm miliard korun. Zelenou dostaly většinou železniční projekty jako je modernizace železniční stanice v Čelákovicích, modernizace trati z Prahy do Lysé nad Labem nebo optimalizace trati z Lanžhotu na státní hranici se Slovenskem,“ říká ministr dopravy Dan Ťok.

Mezi další projekty spolufinancované ze třetí výzvy CEF patří odpočívka u Humpolce na dálnici D1 na 88,3. kilometru, zlepšení splavnosti vltavské vodní cesty nebo zabezpečovací zařízení pro vlaky. Dále budou podpořeny také projekty z oblasti tzv. čisté mobility zaměřené na budování sítě nabíjecích stanic pro elektromobily nebo projekty zaměřené na inteligentní dopravní systémy. Projekty budou realizovány do konce roku 2023.

Nástroj pro propojování Evropy je zaměřen na poskytování finanční pomoci Unie na transevropské síti k podpoře projektů společného zájmu v odvětvích dopravních, telekomunikačních a energetických infrastruktur a k využívání potenciální spolupráce mezi těmito odvětvími. Dohromady na dopravní projekty je vyčleněno bezmála 30 miliard korun.

Nahoru