English

MSV elektronika oslavila 20 let od svého založení

Dne 21. dubna 2017 MSV elektronika oslavila 20 let od svého založení. Oslavy proběhly 8. dubna 2017 v sále Dělnického domu ve Studénce za účasti obchodních partnerů a zaměstnanců společnosti.

Historie firmy MSV elektronika začala již před jejím založením, což je koneckonců při každém narození běžné. Vše začalo již v r. 1994, kdy se tehdejší Moravskoslezská vagónka transformovala ze státního podniku na akciovou společnost. Poté následovalo vyčleňování, chcete-li outsourcing některých činnosti z tehdejší vagónky do menších efektivněji řízených společností.

Prvním výsledkem těchto aktivit byla dnes již zaniklá společnost s ručením omezeným pod názvem MSV Trans (1996), byla to společná firma Vagonky a fyzických osob. MSV elektronika s.r.o. byla až druhá v pořadí, byla však první firmou, kterou založily výhradně fyzické osoby. Další společnosti - Pars komponenty (1998), Kovárna MSV (1998), MSV Studénka, Vagonka dřevo (nyní Vagonka Interiors), Vagónka MSV, DOPP TRADE a MSV interiéry vznikly až později.

MSV elektronika začínala v dubnu 1997 pouze se dvěma zaměstnanci v pronajatých prostorách v areálu bývalé Vagonky a to s výrobou elektronických bloků a modulů, z nichž některé dodnes dodává.

Nejen kvůli stále se navyšujícím zakázkám si společnost pořídila první vlastní objekt ve Studénce na ulici Butovická. Tím odstartoval nekonečný seriál stavebních činností, související právě s růstem společnosti. V současné době firma sídlí v rekonstruovaném objektu bývalé pošty na ulici Poštovní. Zde se firma přestěhovala v roce 2006, ale již za čtyři roky po nastěhování nadstavovala výrobní halu (výroba rozvaděčů) a přilehlé garáže (vývojové a konstrukční oddělení). V roce 2014 byla nucena přistavět také sklad a rozhodla se zakoupit vedlejší areál a provozovnu bývalé společnosti Kasst. Do těchto prostor byla následně přestěhována celá divize výroby rozvaděčů včetně projektantů elektro.

Od počátku byl rozvoj MSV elektroniky svázán zejména s patrovými elektrickými jednotkami Vagónky. Pro řadu 471 (City Elephant) firma dodávala nejen elektronické řídící a ovládací komponenty, ale později také rozvaděče. Následovaly řady patrových elektrických jednotek - pro Slovenské železnice ř. 671, pro ukrajinské státní dráhy ř. 675, pro Litevské železnice ř. 575, ale také soupravy push-pull pro ŽSSK, do kterých MSV elektronika dodávala mimo jiné také informační systémy cestujících. Dnes je největším projektem pro Vagónku dodávka rozvaděčů pro NIM express určený pro Deutsche Bahn Regio.

Významným milníkem společnosti byl vývoj a dodávka řídicích elektronických systémů pro motorové vozy Dm12 určené Finským drahám. Následovaly řídicí systémy lokomotiv ř. 754, 753.7, modernizovaných mv842 a následně pro celý sortiment vozidel firmy CZ Loko v České republice i zahraničí. Spolu s firmou AŽD Praha vyrábí MSV elektronika systémy automatického vedení vlaků pro lokomotivy a JPJ Škoda či soupravy metra, a začíná se také vývojově a výrobně prosazovat v oblasti silniční telematiky.

MSV elektronika od svého založení spolupracuje také se společností DAKO-CZ a to v oblasti elektronických protismyků a řízení brzd. Obě společnosti spolupracují na poli certifikace podle TSI a UIC, společně pronikají na asijské trhy. Neméně významnou částí portfolia firmy MSV elektronika tvoří rovněž ovládání dveří, systémy řízení vodního hospodářství a WC či moderní návěstní svítidla a dálkové reflektory na bázi LED, která jsou úspěšně dodávána i zákazníkům do zahraničí.

V současné době je MSV elektronika stabilizovanou firmou, která disponuje kvalifikovaným týmem více než stovky zaměstnanců, širokým portfoliem vlastních produktů, výrobními prostorami i vlastními moderními technologiemi jakými jsou např. vlastní výrobní linka na výrobu DPS, osazovací linka SMT či svařování dle předpisu ČD. Je pevně ukotvena ve skupinách AŽD Praha a CZ LOKO a sebevědomě a energicky vstupuje do dalších 20 let.

Nahoru