English

Trolejbusy s baterií slaví úspěch nejen na českém trhu

Stále větší zájem mají dopravci v tuzemsku i v zahraničí o trolejbusy ze Škody Electric, které disponují bateriovým pomocným pohonem. Díky němu mohou obsluhovat i úseky linek bez trolejového vedení. Například do západočeské metropole Plzně dodá Škoda Electric kromě dříve objednaných sedmi trolejbusů dalších devět těchto moderních vozidel.

„Takzvané parciální trolejbusy jsou velmi žádané. V posledních třech letech jsme dodali zhruba šest desítek takových vozidel – třináct vozů slouží například v maďarském Szegedu, více než třicet v Budapešti, další vozy jezdí ve Španělském Castellonu, italském Cagliari nebo švédské Landskroně. U nás doma jsou od konce letošního roku provozovány vozy v Českých Budějovicích a Zlíně,“ vysvětluje člen představenstva Škody Electric Karel Majer.

Zákazníci oceňují zejména fakt, že trolejbusy s pomocným pohonem mohou na linkách částečně využívat jako autobusy. „Pokud například chtějí obsloužit novou lokalitu, nemusejí stavět finančně nákladné nové trolejové vedení a související další infrastrukturu,“ doplňuje Karel Majer. Ten připomíná, že dalším velkým příspěvkem takových vozidel je šetrnost k životnímu prostředí, jsou totiž zcela bezemisní.

Nahoru