English

V Litvě vyrazil do provozu nový vlak ze Škody Vagonka

První cestující se v Litvě svezli novým elektrickým vlakem, který pro tamní dráhy dodává společnost Škoda Vagonka. V rámci zkušebního provozu s cestujícími se nové jednotky představily na trase Vilnius – Kaunas. Ostravská dceřiná společnost Škody Transportation postupně Litevským drahám dodá celkem tři dvoupodlažní soupravy EJ 575 za 750 milionů korun.

„Podařilo se nám úspěšně navázat na předchozí dodávky, kdy Škoda Vagonka vyrobila pro Litevské dráhy celkem deset elektrických souprav. Nové jednotky jsou určeny pro přeshraniční přepravu z Vilniusu do běloruského Minsku, a proto byly pro tento provoz také částečně upraveny,“ říká obchodní ředitel společnosti Škoda Vagonka Ivo Gurňák.

Další dvě jednotky plánuje ostravská firma předat do zkušebního provozu s cestujícími příští rok na jaře, s předstihem vůči smluvním termínům. Vlaky nabídnou cestujícím vysoký komfort, například díky využití sedadel nové generace pro 1. i 2. třídu. Vozy jsou nově vybaveny prostornými stojany pro velká zavazadla, mají také zabudovaný informační systém s monitory, na kterých lze sledovat informace o jízdě vlaku nebo videoprogramy. Provozovatel má díky technickému řešení možnost on-line sledovat údaje o stavu souprav během jízdy, například o přesné poloze, rychlosti a spotřebě elektrické energie.

Nahoru