English

CZ LOKO dokončilo specializaci provozů a zaměstnancům zvýší opět mzdy

Specializaci provozoven, která přispěje ke zvýšení výkonnosti a prosperity, dokončila v těchto dnech akciová společnost CZ LOKO. Přední český výrobce lokomotiv svůj největší závod v České Třebové s 500 zaměstnanci nyní dělí na provoz Komponenty, zaměřený na opravy motorů, dvojkolí, kompresorů a podvozků a výrobu nových, a provoz Kolejová výroba, do něhož patří opravy vozidel nezávislé trakce.

Do závodu v Jihlavě firma soustředila sériovou výrobu pro modernizace a nová vozidla, do provozovny Přerov opravy lokomotiv závislé trakce a výrobu nových v případě naplnění kapacit v Jihlavě. V Žamberku je nyní strojírenská výroba chladicích bloků, motorových kapot, výpalků či nádrží, v Letohradu pak servis a související služby.

„Hlubší specializace byla nutná. Mění se poměr zakázek ve prospěch nové výroby, ale opravy přitom dál zůstávají jedním z našich pilířů. Potřebujeme zkrátit výrobní časy a výrazně zlepšit průchodnost zakázek celou firmou. Bylo to místy těžké, neboť jsme bourali zažité stereotypy, ale první výsledky jsou potěšitelné. Věřím, že změny pomohou i razantně zvýšit provozní zisk a zaměstnancům platy,“ uvedl Josef Gulyás, generální ředitel CZ LOKO, který firmu vede od dubna, kdy změny také postupně začaly. Provází je rozložení zakázek, lepší organizace práce a tedy i zkracování výrobních časů. Tím se snižují vnitřní náklady a roste efektivnost produkce.

To firmě také umožňuje, aby od roku 2017 svým kmenovým pracovníkům zvýšila mzdy až o sedm procent. Vydělají na tom především zaměstnanci, co ji táhnou a odvádějí výbornou práci. „Přiblížíme se tím automobilovému průmyslu. Chceme-li být dlouhodobě úspěšní, musíme být i atraktivní pro zaměstnance. Ti u nás mají stabilní práci, protože tu máme zajištěnou na zhruba pět let dopředu,“ dodal šéf firmy.

CZ LOKO v roce 2017 proinvestuje přes 80 milionů korun. Dokončí loni zahájenou modernizaci motorárny a modernizaci a rozšíření provozu výroby a opravy podvozků. Pokračuje rovněž v modernizaci technologií všech provozů a zlepšování pracovního prostředí. Do opatření na zvýšení bezpečnosti práce firma plánuje investovat na 20 milionů korun.

Nahoru