English

V Přerově se slavilo desáté výročí založení firmy DPOV, a.s.

Poslední zářijový den přijíždělo na přerovské vlakové nádraží mnohonásobně více lidí, než je běžný pracovní den obvyklé. Již od dopoledních  hodin se za čtvrtým nástupištěm začala sjíždět řada obdivovatelů železnice a techniky s ní spojené. Důvod? V přilehlých prostorách na Husově ulici se totiž konaly oslavy 10. výročí založení společnosti DPOV, a.s. spojené s bohatým doprovodným programem.

Společnost věnovala v rámci programu velkou pozornost své hlavní činnosti, kterou prezentovala na již opravených či zrekonstruovaných kolejových vozidlech. Součástí oslav byla expozice historických lokomotiv přistavených v blízkosti hlavní budovy. Zvědaví návštěvníci tak měli příležitost nahlédnout do interiérů řady strojů. Za všechny zmiňme alespoň E499.085, T466.0007, 749.250 či T466.2103. Mimořádnou pozornost budil znovu zprovozněný Stříbrný šíp. Po jeho návštěvě zaznívaly obdivné hlasy z úst odborníků i laiků a právem ho lze považovat za klenot reprezentující fortel všech, jež se na jeho znovuoživení na pracovišti DPOV, a.s. v Nymburce podíleli.

Z aktivní části programu mnozí ocenili možnost svezení i legendárním osobním motorovým vozem M 131.1 Hurvínkem a parní lokomotivou 314.303 v areálu železniční stanice Přerov. Podobný zájem vzbudily i speciální historické jízdy Rosničkou – tedy parním vlakem (464.202) s devíti „rybáky“. Rodiny s dětmi čekal atraktivní program se železniční tématikou a nechyběly ani oblíbený kinematovlak či prohlídka modelového kolejiště.

V odpoledních a podvečerních hodinách už areál zaplnily stovky lidí. O tom, že se za čtvrtým nástupištěm slaví, totiž mimo spousty plakátů pravidelně informovalo i nádražní hlášení, akce tedy zpříjemnila den i mnohým běžným cestujícím. I ti, kteří třeba vlakům neholdují, se nechali vtáhnout do víru zábavy plné skvělé hudby. Posluchače rozpohybovaly skupiny Inflagranti a Jelen. O vrchol kulturního programu se postarali pánové ze slovenské kapely No Name.

Celá akce proběhla pod záštitou primátora města Přerova Mgr. Vladimíra Puchalského za osobní účasti vzácných hostů náměstka ministra dopravy Milana Ferance, místopředsedy představenstva Českých drah Ludvíka Urbana či člena představenstva Českých drah Františka Bureše. Uplynulých deset let společnosti Dílny pro opravy vozidel zhodnotil předseda představenstva Roman Kott a ředitel tamějšího provozního střediska oprav Ivan Klíma.

Mgr. Jana Svobodová

Nahoru