English

Škoda Transportation v Berlíně ukázala nejnovější lokomotivu pro DB

Jedním z nejvíce očekávaných exponátů českých vystavovatelů na veletrhu InnoTrans v Berlíně je nová lokomotiva BR 102, která vychází z osvědčeného konceptu lokomotiv Emil Zátopek. Škoda Transportation dodá pro Deutsche Bahn Regio šest těchto nových lokomotiv určených pro vozbu regionálních vlaků mezi Norimberkem, Ingolstadtem a Mnichovem.

Lokomotivy budou součástí šesti šestivozových dvoupatrových souprav typu Push-Pull. Ovládání soupravy je možné ze stanoviště řídícího vozu, nebo stanoviště lokomotivy. Nová lokomotiva řady BR 102 Emil Zátopek pro Německo má nový design určený speciálně pro Deutsche Bahn Regio. Kromě designu bude plnit funkční požadavky, které jsou kladeny na lokomotivy podle zvyklostí provozu u Deutsche Bahn Regio. Jako je například funkce automatické zkoušky brzdy.

Lokomotiva Emil Zátopek splňuje veškeré náročné technologické parametry i nejnovější evropské bezpečnostní předpisy TSI. Jako druhá na světě rovněž obdržela evropský certifikát TSI High Speed RST.

Další exponátem společnosti Škoda Transportation na letošním InnoTransu byla tramvaj ForCity Plus určená pro slovenskou metropoli Bratislavu. Její koncepce vychází z moderních tramvají ForCity Classic, které jsou určené pro maďarské město Miskolc. Jedná se o obousměrné nízkopodlažní vozidlo vybavené moderní elektronikou. Bratislavské tramvaje jsou pětičlánkové a vejde se do nich zhruba 350 cestujících. První a poslední podvozek jsou plně otočné a mají rozchod 1000 mm.

Vozidla nabízejí zejména dostatek místa pro pasažéry, vhodné umístění zádržných systémů a také velmi klidný chod. Tramvaje jsou kompletně klimatizované, včetně kabiny řidiče. Pro cestující se sníženou pohyblivostí je připravena výklopná plošina, která usnadňuje jejich nástup i výstup. Ve vozidle je také zařízení pro hlasovou komunikaci mezi nevidomými cestujícími a řidičem. Samozřejmostí je rovněž přehledný audiovizuální, informační a kamerový systém.

Nahoru