English

AŽD Praha koupila tratě Kopidlno – Dolní Bousov a Čížkovice – Obrnice

Společnost AŽD Praha koupila od SŽDC dvě regionální železniční tratě. Jsou to trať číslo 113 z Čížkovic do Obrnic za 5,7 milionu korun a trať 063 z Kopidlna do Dolního Bousova za 5,1 milionu korun. Jde tak o první prodej z vytipovaných 21 nevyužívaných železničních tratí soukromé společnosti.

I když se v médiích objevily informace o tom, že jde o velmi nízkou cenu, opak je pravdou. Obě tratě totiž musí podstoupit modernizaci, aby se na nich dalo jezdit bezpečně a především plynule – sjednocením traťové rychlosti. „Plánujeme, že do každé z tratí investujeme postupně kolem 20 milionů korun. A dalších 50 milionů půjde do modernizace stávajícího zabezpečení železničních přejezdů, doplnění přejezdů v místech křížení s důležitými pozemními komunikacemi a také do vyvíjených technologií, které se budou na tratích zkoušet,“ vysvětluje generální ředitel AŽD Praha Zdeněk Chrdle.

Obě tratě totiž budou sloužit jako zkušební laboratoře pod širým nebem. Závod Technika společnosti AŽD Praha bude moci bez omezení testovat nejmodernější zabezpečovací technologie, což je v běžném provozu na běžných tratích velmi problematické až nemožné.

Nahoru