English

Legendární ilustrace lokomotiv a dopravních prostředků se vracejí

Nejeden železniční pamětník si vzpomene na legendární kresby starých parních lokomotiv, které patřily k nejprestižnějším výrobkům někdejší Československé republiky. Kromě nostalgie však k nim patří i radost a pýcha na bývalé eleganci, výkon a kvalitu špičkových strojů, které ve své době právem patřily k nejobdivovanějším na celém světě.

Autorské ilustrace Josefa Janaty, stejně jako například známky podle návrhu Františka Hudečka, tento prvorepublikový šmrnc českých lokomotiv uměly dokonale podtrhnout. Snad proto se k ilustracím vrátila firma Pars Komponenty ze Studénky, která pro lokomotivy, soupravy a vozy dodává dveřní systémy, okna a další komponenty.

Firma najala renomovaného ilustrátora a výtvarníka Jana Drozda a typografku Naďu Moyzesovou se záměrem vytvořit originální katalogy náhradních dílů. Ti navrhli ilustrace dopravních prostředků a katalogy pro servis. Radek Holáň, šéf servisu, k tomu říká:

„Šlo nám o to vyjádřit vztah. Dnes se vytváří podoba vlaků pomocí vizualizací, moderních 3D technologií a designu. V depech je to ale jinak. Tam se drží klasika a je to dobře. V těch našich kresbách je něco původního, ručně dělaného, a o to nám taky šlo.“ Nové ilustrace českých dopravních prostředků je možné najít na stránkách firmy.

Nahoru