English

Z finského závodu Otanmäki vyjela první tramvaj s logem Škoda

První moderní sériová tramvaj pod značkou Škoda Artic, která je určena pro hlavní město Finska Helsinky, vyjela z výrobního závodu společnosti Transtech v Otanmäki. Dopravní podnik města Helsinky objednal od společnosti TransTech 40 nízkopodlažních tramvají v roce 2011.

Nejnovější tramvaj již nese logo společnosti Škoda Transportation, která před třemi měsíci koupila kontrolní podíl ve finské společnosti Transtech. „Jízdní a bezpečnostní vlastnosti nové tramvaje pro město Helsinky byly pečlivě testovány v běžném provozu po dobu dvou let. Před zahájením sériové výroby vozidla úspěšně splnila všechny jízdní i bezpečnostní testy. Nyní z výrobního závodu vyjela první tramvaj sériové výroby, která je rovněž prvním vozidlem značky Škoda ve Finsku. Dodávky vozidel ze sériové výroby začnou na začátku roku 2016 a všech 40 kusů tramvají Škoda Artic bude dodáno do května 2018,“ říká Matti Haapakangas, generální ředitel Transtech.

Při výrobě tramvaje Škoda Artic byly zohledněny náročné jízdní podmínky v Helsinkách. Vozidlo je tak opatřeno otočnými podvozky, které jsou schopné kopírovat strmé křivky tramvajových tratí, a povrchové materiály byly vybrány tak, aby umožnily nenáročnou údržbu a byly vhodné do klimatických podmínek finské metropole. Tramvaj je plně nízkopodlažní a nabízí 74 pevných a 14 sklopných míst k sezení. Vozidlo také nabízí bezbariérový přístup pro cestující na vozíčku a dětské kočárky.

„Akvizice společnosti Transtech byla velmi dobrým krokem. Škoda Transportation se tímto krokem stala klíčovým hráčem na poli železničních a městských kolejových vozidel na finském a skandinávském trhu. Tramvaj Škoda Artic pro hlavní město Finska je toho důkazem. Také musím pochválit kvalitu finských strojů, které jsou provozovány v náročných klimatických podmínkách,” dodává Zdeněk Majer, viceprezident Škoda Transportation a předseda představenstva Transtech.

Nahoru