English

InterPanter vyrazil do provozu

Nejnovější elektrická jednotka Inter- Panter ze Škody Vagonka slavnostně svezla první cestující na pravidelném spoji Olomouc – Břeclav – Brno. Jedná se o první ze 14 nejmodernějších vlaků, které si v loňském roce objednaly České dráhy pro meziregionální a dálkovou dopravu.

Všechny soupravy budou vyrobeny v letech 2015 a 2016 a budou postupně nasazeny na vnitrostátní rychlíkové linky. Vozidla InterPanter navazují na osvědčené řešení souprav RegioPanter pro regionální dopravu. Základní rozměry a barevné řešení obou typů souprav jsou shodné, odlišují se zejména technickým řešením, počtem vstupních dveří a interiérem přizpůsobeným pohodlnému cestování na větší vzdálenosti. Ve výbavě nechybí klimatizace, wi-fi či moderní audiovizuální informační systém s LCD.

Nové elektrické jednotky budou s novým jízdním řádem nasazeny na rychlíkovou linku R 13 Olomouc – Přerov – Břeclav – Brno a v průběhu jara 2016 také na linku R 19 Praha – Česká Třebová – Brno. Jednotky mají polstrované a polohovatelné sedačky, sklopné stolky, oddělené oddíly pro cestující s dětmi do 10 let nebo prostory pro uložení jízdních kol, kočárků a dalších zavazadel.

Soupravy ve dvou variantách (deset pětivozových a čtyři třívozové) jsou určeny pro elektrifikované tratě s trakčním napětím 25 kV, 50 Hz a 3 kV a mají maximální rychlost 160 km/h. Skříň je lehké integrální stavby z velkoplošných hliníkových profilů. Oproti klasickým „železným“ skříním tak dochází ke snížení hmotnosti vozidla a současně k prodloužení jeho životnosti. Rychlý nástup a výstup cestujících umožňují široké dvoukřídlé vstupní dveře.

Nahoru