English

V kláštereckém závodě ZK L se začala vyrábět inovovaná ložiska

V souvislosti s dokončenou modernizací výrobních technologií v závodě ZKL Klášterec nad Ohří, a. s., se zde zavádí výroba celé řady inovovaných válečkových ložisek ZKL NEW FORCE. Nové výrobní technologie umožňují výrobu ložiskových součástí ve vyšší přesnosti i s modifikovanými kontaktními plochami.

Optimalizací vnitřní konstrukce ložiska bylo ve srovnání s původním provedením dosaženo zvýšení radiální i axiální únosnosti. Především profil valivé plochy oběžných drah a čela opěrných nákružků mají příznivý vliv na zatížitelnost ložisek, mezní frekvenci otáčení i sníženou hlučnost ložisek. To má za následek prodloužení životnosti ložisek. Zkouškami prototypu ložiska NJ311EM NF byla jeho výpočtová dynamická únosnost překročena o 12 procent.

Válečková ložiska patří mezi nejrozšířenější druh valivých ložisek ve strojírenství. Zvýšení užitných vlastností ložisek tak přináší výhody především cílovým uživatelům převodovek a dalších strojů, které díky tomu mohou přenášet vyšší výkony, mohou prodlužovat servisní intervaly nebo snižují energetickou náročnost provozu.

Mezi výrobní program, který se na nových technologiích začíná vyrábět, jsou i nápravová ložiska pro železniční kolejová vozidla. Delimitace této výroby ze ZKL Brno patří k jednomu z nejsledovanějších projektů koncernu ZKL v současnosti. Náběh výroby jednotlivých typů ložisek byl detailně naplánovaný, přesto přejímka klíčových technologií tento harmonogram poněkud narušila, skluzy v náběhu výroby se ale daří snižovat. Podstatné je, že se vyrábí v očekávaných kvalitativních parametrech.

Nahoru