English

Stát slibuje nákladním dopravcům vyšší slevy za použití kolejí

Stát od příštího roku finančně výrazně podpoří nákladní dopravu na železnici, a to formou větší slevy z poplatku za použití kolejí pro jednotlivé vozové zásilky. Deník E15 uvedl, že zatímco nyní se tento druh dopravy těší slevě 55 procent z ceníkových cen Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), nově bude sleva 80 procent.

„Máme zájem podporovat železniční dopravu a přesouvat náklad ze silnic na železnici,“ sdělil ministr dopravy Dan Ťok. Pro dopravce bude rozhodnutí znamenat úsporu téměř 200 milionů korun. Týkat se přitom fakticky bude pouze státní firmy ČD Cargo, neboť nikdo jiný ve velkém ztrátové vozové zásilky nedělá.

Ministr věří, že opatřením se vozové zásilky dostanou do černých čísel. ČD Cargo, která je dceřinou společností ČD, na nich ročně tratí kolem 300 milionů korun. Zároveň však jde o téměř polovinu celkových přeprav, ročně takto státní dopravce firma přepraví 32 milionů tun. Druhou polovinu tvoří ziskové jednodruhové expresy například s uhlím.

„Tento krok by nám pomohl vyrovnaného hospodaření dosáhnout dříve a možná i bez realizace nepopulárních opatření,“ uvedl mluvčí Českých drah Radek Joklík, i když ČD Cargo podle něj ještě o slevě oficiálně neví. Nepopulární opatření spočívají především v plánovaném propuštění stovek lidí a opuštění stovek stanic.

Na zlepšení situace železničních dopravních firem ale doplatí SŽDC, kterou čeká výpadek příjmu za použití kolejí. Platby od dopravců přitom už nyní nestačí pokrýt náklady společnosti na provoz dráhy. Ministerstvo dopravy uvažuje o řešení formou dotace ze státního rozpočtu. O její výši se teprve rozhodne.

Nahoru