English

První cestující testují modernizované vozy z Pars nova

První dva zbrusu nové prototypy modernizovaných velkoprostorových vozů Českých drah z produkce podniku Pars nova v Šumperku, člena skupiny Škoda Transportation, si mohou vyzkoušet cestující například ve spojích Úhlava, Egrensis a Křivoklát na trati Praha – Plzeň – Cheb. Zákazníci Českých drah v nich najdou příjemný klimatizovaný interiér, čalouněné sedačky, rozkládací stolky nebo elektrické zásuvky pro napájení drobné elektroniky.

Po úspěšných typových zkouškách nutných pro schválení změny na drážním vozidle nyní začíná pro první dva rychlíkové vozy pro mezistátní dopravu další fáze zkoušek a schvalování, a to v rámci tzv. zkušebního provozu s cestujícími. Zkušebnímu provozu s cestujícími předcházelo přísné testování, které probíhalo na zkušebním železničním okruhu v Cerhenicích a v areálu ZKV Zličín.

Zkušební provoz by měl probíhat do konce podzimu. Poté bude následovat fáze vyhodnocování a příprava na konečné povolení k provozu tak, aby první modernizované vozy Bdpee mohly zahájit provoz počátkem roku 2016. Postupně pak budou uvedeny do provozu na linkách R6 Praha – Plzeň – Cheb / Klatovy – Železná Ruda a R7 Praha – České Budějovice – Linz.

Prototypy testovaných vozů jsou součástí kontraktu, který uzavřely ČD se společností Pars nova na podzim 2014 na základě otevřeného výběrového řízení. Hodnota uzavřeného kontraktu na celkem 62 vozů je téměř 1,1 miliardy Kč. První série čítající 31 vozů bude předána do provozu do konce března 2016. Následně na ni naváže druhá série zahrnující modernizaci zbývajících 31 vozů.

Nahoru