English

ZKL prezentovala na MSV 2015 v Brně nová ložiska

Tradičním místem, kde se každoročně svými novinkami prezentuje výrobce ložisek ZKL, je Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně. I letošní expozice nezůstala nic dlužna významu tohoto tradičního veletrhu.

Nepřehlédnutelným exponátem bylo radiálně dělené soudečkové ložisko PLC 512-53.4CR s vnějším průměrem 950 mm, které je určeno pro důlní zařízení. Hmotnost ložiska je asi 640 kg. Toto ložisko je zajímavé kromě rozměrů také svou konstrukcí, která umožňuje snadnější montáž do uložení.

Vedle tohoto ložiska působily velmi subtilně dvě kuličkové otoče. Jedna z nich, určená pro kloub podvozku tramvaje, byla vybavena maznicemi pro přívod maziva do valivého kontaktu. Mezi zajímavé exponáty lze zařadit i nová těsněná soudečková ložiska. Tato typová řada se za poslední rok rozrostla o sedm nových typů.

Dalším exponátem byla kuželíková jednotka PLC 82-09-01.4 pro uložení kol nízkopodlažní tramvaje. Tato kuželíková jednotka je tvořena dvojicí jednořadých kuželíkových ložisek s rozšířeným vnitřním kroužkem. Ložiska jsou utěsněna speciálním těsněním, které chrání vnitřní prostor ložiska před vniknutím nečistot z vnějšího prostředí a brání úniku maziva z ložiska.

Povrch vnějších kroužků ložiskové jednotky je tvořen keramickým nástřikem, který slouží k izolaci před průchodem elektrického proudu ložiskem. Tento výrobek byl přihlášen do soutěže o zlatou medaili veletrhu. Vzhledem k tomu, že byl v kategorii „Komponenty ve strojírenství“ přihlášen sám, zůstalo jen u nominace a ocenění nebylo přidělováno. I tak byl o tento exponát velký zájem ze strany odborné veřejnosti i médií.

Nahoru