English

Ostravský veletrh Czech RailDays představil nová železniční vozidla

V komerční části ostravského hlavního nádraží se ve dnech 16. až 18. června uskuteční již 16. ročník mezinárodního veletrhu drážní a manipulační techniky, výrobků a služeb pro potřeby železniční a městské kolejové dopravy Czech Raildays. Hlavními taháky pro návštěvníky veletrhu byly tradičně nová kolejová vozidla.

Letos se v Ostravě představily dvoudílná motorová jednotka Alstom LINT 41, dále lokomotivy Vectron DE a Vectron MS společnosti Siemens (druhá zmíněná v barvách dopravce Lokotrain), lokomotiva Traxx AC3 společnosti Bombardier, lokomotiva 794.001 (CZ LOKO), rekonstruovaná lokomotiva T 499.0 (Kyklop) patřící Výzkumnému Ústavu Železničnímu, motorová jednotka řady 861 druhé série a vůz Bdmpeer série 2015 (ŽOS Vrútky), osobní vozy ČD či tramvaj EVO1 (Pragoimex).

Jedním z nejzajímavějších exponátů byl nový měřicí vůz ERTMS v barvách SŽDC. Vůz je vybaven špičkovými telematickými technologiemi a měl by pomoci odhalovat případné závady na jedoucích vozech. Měřicí vůz ERTMS je vozidlo určené mimo jiné pro kontrolu funkce zařízení pro indikaci horkoběžnosti (diagnostiky horkých ložisek a horkých kol), dále pak pro využití v pilotním projektu i v zařízení pro snímkování návěstidel.

Mezi hlavní technologie vozidla patří ETCS systém pro testování funkcí stacionárních částí jednotného evropského vlakového zabezpečovacího zařízení a traťových částí národního systému LS. Současně je vůz vybaven také anténním polem na jeho střeše, kterým měří a diagnostikuje rádiové rozhraní a rozhraní rádiových systémů používaných na železnici.

Nahoru