English

Příprava vysokorychlostní tratě do Německa bude trvat ještě deset let

Příprava projektu vysokorychlostní železnice, která spojí Prahu, Drážďany a Berlín, zabere ještě minimálně deset let. Po jednání s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou a sasko- -anhaltským ministerským předsedou Reinerem Haselhoffem během plavby po Labi to řekl saský premiér Stanislaw Tillich.

Podle Sobotky oba šéfové vlád východoněmeckých zemí slíbili podpořit prosazení tohoto projektu do dopravního plánu německé vlády. To je klíčové, aby nákladný záměr mohl čerpat peníze z evropských fondů. Na projekt vysokorychlostní dráhy, která má vést tunelem pod Krušnými horami a má výrazně zrychlit spojení mezi českou a německou metropolí, se v současnosti vypracovává technická studie proveditelnosti. „Až se dokončí, tak uvidíme, zda je to realizovatelné, kolik to bude stát a kdy s tím začneme,“ uvedl Tillich. V minulosti se přitom jako o prvním možném datu dokončení stavby této trati mluvilo o roce 2030.

Sobotka žádný termín jejího budování upřesnit nechtěl. „Teď nás čeká několik let přípravy, pokud nebudeme postupovat intenzivně a pokud nebudeme intenzivně jednat s německou stranou, tak se nám ten projekt nikdy nepodaří zahájit,“ zdůraznil český premiér, kterého na jednání doprovázel ministr dopravy Dan Ťok. Za zásadní nyní Sobotka považuje, aby Berlín zařadil projekt do svých budoucích dopravních plánů. Německý plán dopravních cest má podle něj být hotový na konci letošního roku a bude nyní záležet i na spolkových zemích, které projekty se do něj dostanou. Vysokorychlostní trať do Prahy by měla být jednou z hlavních priorit.

Nahoru