English

CZ LOKO představilo 100. modernizovanou šestinápravovou lokomotivu

Na čtyři desítky železničních dopravců si v českotřebovském závodě společnosti CZ LOKO prohlédly v české premiéře tři komplexně modernizované lokomotivy 774.711 – 713, určené pro těžkou posunovací a traťovou službu. Už na podzim je CZ LOKO dodá prvnímu privátnímu železničnímu operátorovi ve Finsku – společnosti Fennia Rail. V průběhu představení absolvovali účastníci i testovací jízdy.

Lokomotiva 774.713 přitom představuje jubilejní 100. modernizací šestinápravové lokomotivy v CZ LOKO. Většina z nich je v provozu na železničních tratích s rozchodem 1520 mm v Rusku a dalších postsovětských státech.   „Motorová lokomotiva díky komplexní modernizaci splňuje nejnáročnější kritéria evropských norem TSI a požadavky provozovatelů. Ať již jde o vysokou spolehlivost, výraznou úsporu nákladů na provoz a údržbu nebo ekologický provoz, vysoký komfort a bezpečnost obsluhy,“ říká Roman Čechura, manažer marketingu CZ LOKO.

Lokomotivy pro společnost Fennia Rail budou do Finska přepraveny přes Slovensko na normálním rozchodu 1435 mm na dočasných podvozcích. Na trati s rozchodem 1520 mm pojedou už ve finální podobě přes Ukrajinu, Bělorusko a Rusko.  Společnost CZ LOKO při konstrukčním vývoji tohoto vozidla zhodnotila bohaté zkušenosti z výroby a provozu lokomotiv pro náročné klimatické podmínky v pobaltských státech a Ruské federaci. Kromě stovky modernizovaných šestinápravových lokomotiv dodalo CZ LOKO dosud železničním dopravcům doma i v zahraničí ještě 71 nových šestinápravových lokomotiv a celkem 662 dvou a čtyřnápravových lokomotiv.

Akciová společnost CZ LOKO patří mezi přední středoevropské výrobce motorových lokomotiv. Věnuje se i jejich modernizaci a opravám. V posledních letech se cíleně profiluje vlastním vývojem a několika řadami lokomotiv a speciálních drážních vozidel vlastní provenience, které z ní dělají silného hráče v oboru. Sídlo a hlavní závod má v České Třebové. Další provozovny v Jihlavě a Nymburku. Celkem v nich pracuje přes 700 zaměstnanců. Loňský obrat dosáhl 2,046 miliard korun.

Nahoru