English

Třinecké železárny investují do moderních technologií

Největšímu producentu oceli v České republice, společnosti Třinecké železárny (TŽ), se daří jít proti evropskému trendu. Klesla poptávka, a tak je třetina výrobních kapacit v hutnictví mimo provoz. TŽ si ale drží tržby na vysokých číslech, loni přesáhly 37 miliard korun.

„V krizi jsme se naučili, že je důležité zbavit se levné oceli,” vysvětluje generální ředitel TŽ Jan Czudek. Levná ocel prý byla dojná kráva, která se najednou přestala vyplácet a musela na porážku. „Za aktuálních cen nemůžeme jít do souboje s levnější konkurencí z Číny nebo z Ruska, to bychom neuspěli,“ říká.

TŽ si tedy zvolily novou cestu. A to vyrábět špičkovou ocel s nejlepším servisem, za kterou si mohou nechat připlatit. „Vyrobit odběratelům na míru sto tun oceli měsíčně není pro Čínu zajímavé, význam pro ně mají zakázky v desítkách tisíc tun. My naopak se zákazníky spolupracujeme i na vývoji, abychom splnili jejich požadavky,“ popisuje.

Hutní firma z Třince rozšiřuje výrobu ocelářského high-tech, zaměřila se na speciální drát a zušlechtěnou tyčovou ocel ve špičkové kvalitě, kde je nejvyšší přidaná hodnota a kam nyní míří největší investice.. Ve výši investic byl uplynulý rok rekordní, letošní čísla se mají vyšplhat na několik miliard korun. Jen do ekologie vloží firma 1,2 miliardy korun. Loni byly náklady ještě vyšší, ale díky nim klesnou emise prašnosti o jednu třetinu současného stavu. V hospodaření by se měly projevit investice do výroby a nových technologií. Prostředky poputují do nových žíhacích pecí na drát a na tyče a na konci roku pak Třinecké železárny zahájí velkou investici do obnovy a modernizace koksárenské baterie.

Nahoru