English

CZ LOKO dodá do Lotyšska lokomotivy za více než miliardu korun

Akciová společnost CZ LOKO během let 2015 až 2017 dodá do Lotyšska 28 sekcí dvoudílných šestinápravových dieselelektrických lokomotiv za více než 42 milionů eur. Při současném kurzu hodnota kontraktu přesahuje částku 1,1 miliardy korun. S jejich výrobou nyní CZ LOKO začalo ve své jihlavské provozovně. Lotyšský národní železniční dopravce Latvijas Dzelzcels je využije při těžké nákladní dopravě z Ruska a Běloruska.

„Jde o významnou zakázku, na níž jsme pracovali několik let. Potvrzuje naši vysokou technickou úroveň. Kdybychom masivně neinvestovali do vývoje a výzkumu, nemohli bychom na ni vůbec pomýšlet,“ říká Josef Bárta, předseda představenstva CZ LOKO. Dodává přitom, že schvalování zcela nového železničního vozidla je obdobně složité jako u nového letadla, proto firmy mnohdy dají raději přednost zásadní modernizaci. „Dopravcům přináší stejný efekt, ale je podstatně levnější a rychlejší,“ vysvětluje.

Nové lokomotivy vzniknou kompletní modernizací vozidel 2M62U se dvěma kabinami, kterým se u nás říkalo Sergej. Ta z nich udělá moderní stroje, vyznačující se úsporným provozem, bezpečností, plněním emisních limitů i komfortem posádky. Z původní lokomotivy zůstává jen podvozek a rám, které projdou kontrolou. Vše nad nimi je zcela nové, včetně 16válcových spalovacích motorů MTU o výkonu 2 200 kW. Design lokomotiv vychází z české řady 753.6 „Bizon“, které rovněž nesou rukopis produkce CZ LOKO. Z její jihlavské provozovny pak poputují v podobě „stavebnice“ do Lotyšska, kde lotyšský partner moduly zkompletuje a lokomotivu oživí.

Nahoru