English

Nejmodernější lokomotivy Siemens budou vozit žluté vlaky RegioJetu

Společnost RegioJet představila nejnovější přírůstek do své vlakové flotily – vícesystémovou lokomotivu Vectron z produkce společnosti Siemens. RegioJet se stává prvním vlakovým dopravcem v Evropě, který bude využívat tento typ lokomotivy pro pravidelnou osobní dopravu.

Firma RegioJet si od rakouské leasingové společnosti European Locomotive Leasing pronajala celkem tři vícesystémové lokomotivy Vectron na pět let. Ty rozšíří dosavadní flotilu devíti lokomotiv Škoda. První Vectron vyjel na trasu mezi Prahou, Ostravou a Havířovem v čele vlaku v sobotu 15. listopadu.

„Nejmodernější lokomotivy v Evropě budou jezdit nejprve na trase Praha – Ostrava a od nového jízdního řádu, tedy od 14. prosince, hlavně na Slovensku, na naší nové trase Bratislava – Žilina – Košice,“ říká Radim Jančura, majitel společnosti STUDENT AGENCY holding, do které patří i RegioJet. Podle jeho slov právě Vectron splnil požadavky tohoto dopravce především na zabezpečovací zařízení a vícesystémovost.

„Vectron může jet až 200 kilometrů v hodině a dosahuje výkonu 6,4 MW. Síla a univerzálnost zaručuje zákazníkovi potřebnou rychlost i nasazení v různých napěťových systémech,“ upřesňuje Roman Kokšal, ředitel divize Mobility společnosti Siemens. Lokomotivy typu Vectron jsou schváleny v řadě evropských zemí včetně České republiky a Slovenska. Pyšní se také tím, že jako první na světě splnily normy TSI pro interoperabilitu vysokorychlostní železnice a díky své modulární konstrukci je lze v budoucnu snadno upravit pro provoz v dalších zemích.

Nahoru