English

Novým ředitelem Drážního úřadu je Jiří Kolář

V čele Drážního úřadu je od srpna bývalý generální ředitel Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jiří Kolář. V této funkci vystřídal Jiřího Hanuše, kterého odvolal ministr dopravy Antonín Prachař. Drážní úřad mimo jiné schvaluje vozidla k provozu na české železniční síti.

Nástup Jiřího Koláře do vedení Drážního úřadu má podle ministra Antonína Prachaře vylepšit image tohoto úřadu a připravit jej na budoucí posílení pravomocí spojené s úkoly nezávislého regulátora na železnici. „Chceme-li připravit nový zákon o dráze, kde chceme vytvořit samostatný úřad regulátora dráhy, musíme mít ve vedení Drážního úřadu člověka s manažerskými schopnostmi, který tuto funkci bude schopný zvládnout,“ uvedl Prachař.

Přestože už dnes má úřad velké pravomoci, vydává homologace na drážní vozidla a stavební povolení pro železniční stavby, jsou jeho zaměstnanci málo zaplaceni a z personálního hlediska slouží úřad jako odkladiště bývalých zaměstnanců Českých drah. To je podle ministra potřeba do budoucna změnit. Kromě Jiřího Koláře se o místo šéfa Drážního úřadu ucházeli jeho bývalý ředitel Pavel Kodym a současný provozně-technický náměstek Ondřej Fanta. Podle mluvčího ministerstva dopravy Tomáše Neřolda dostal Kolář přednost proto, že ministra oslovil jím zpracovaný návrh na změny ve fungování úřadu.

Jiří Kolář vedl od dubna 2012 SŽDC, letos v květnu ho odvolala správní rada této státní organizace. Ihned po jeho odvolání se objevily informace, že by mohl být jmenován na post prvního náměstka generálního ředitele SŽDC. Tento post zůstává zatím neobsazený.

Nahoru